Siyaset
Giriş Tarihi : 26-07-2021 13:19   Güncelleme : 26-07-2021 13:19

AK PARTİ BALIKESİR İL BAŞKANI EKREM BAŞARAN, 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMINI KUTLADI.

BAŞARAN: “TARAFSIZ VE ÖZGÜR BASIN, GÜÇLÜ DEMOKRASİLERİN VAZGEÇİLMEZ UNSURUDUR”   Tarafsız ve özgür bir basının varlığı güçlü demokrasilerin vazgeçilmez unsurudur

AK PARTİ BALIKESİR İL BAŞKANI EKREM BAŞARAN, 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMINI KUTLADI.

BAŞARAN: “TARAFSIZ VE ÖZGÜR BASIN, GÜÇLÜ DEMOKRASİLERİN VAZGEÇİLMEZ UNSURUDUR”

 

Tarafsız ve özgür bir basının varlığı güçlü demokrasilerin vazgeçilmez unsurudur.  Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı basın, toplumsal gelişme ve bilinçlenmeye önemli katkılar sağlamaktadır.

 

Basın mensuplarımızın; etik değerlere ve hukuka uygun, tarafsızlık içinde,  doğru haber yapması, kişi haklarına ve özel hayata saygılı, toplumun hassasiyetlerine özen gösteren bir şekilde görev yapması demokrasimiz ve gazetecilik mesleğinin saygınlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Çağdaş dünyanın en temel insan haklarından olan haber alma, yayma ve ifade özgürlüklerinin en etkili aracı olan basın; kamu adına hareket ederek, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunun aydınlatılmasında ve demokrasinin yerleşip güçlenmesinde önemli vazifeler üstlenmektedir.

Basın kuruluşlarımızın, özgür, tarafsız, objektif bir şekilde görevlerini yerine getirirken; ülke menfaatlerini, kamu düzenini, toplumsal dinamikleri ve mesleğin gerektirdiği ahlâkî değerleri göz ardı etmemeleri, sorumlu bir yayıncılık üstlenmeleri gerekmektedir.

 

Türk basınında sansürün kaldırılışının miladı olarak . 24 Temmuz 1908 yılından bu yana her yıl kutlanan “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”, toplumun doğru bilgilendirilmesi, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması, kamuoyu oluşturulması gibi önemli görev ve sorumlulukları üstelenen kıymetli basın mensuplarımızın daha demokratik şartlarda ve özgürce görevlerini yapabilmelerine olanak sağlayan önemli bir kilometre taşıdır.

 

Yeni iletişim imkânlarının arttığı ve teknolojinin hızla tüm alana yayıldığı günümüzde, toplumun doğru bilgilendirilmesi ve gerçekleri öğrenme ihtiyacı daha fazla önem kazanmaktadır. Bilişim alanında ve teknolojik gelişmelere paralel olarak özellikle internet kullanımıyla birlikte zenginleşen iletişim dünyasında, toplum ile devlet arasında köprü olma görevini üstlenen basın camiasının değerli mensupları, her türlü mevsim ve iklim şartlarında, yeri geldiğinde hayatlarını bile tehlikeye atarak özveriyle görevlerini yerine getirmektedir.

 

Türk basınında sansürün kaldırılışının yıl dönümü olan bu özel günde, başta ilimizde faaliyette bulunan gazete, dergi, radyo, internet ve televizyonlarımız ile ulusal ajans temsilcilerinin oluşturduğu basınımızın kıymetli mensupları olmak üzere; mesai kavramı gözetmeden, Basın Meslek İlkelerinden taviz vermeksizin özverili bir şekilde görevlerini ifa etmeye çalışan tüm basın mensuplarının “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı kutluyor, görevi başında hayatlarını kaybeden gazetecilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.