Siyaset
Giriş Tarihi : 29-06-2021 15:17   Güncelleme : 29-06-2021 15:17

AK PARTİ Balıkesir Milletvekili Yavuz SUBAŞI’dan İzlanda Ziyareti.

Balıkesir Milletvekili, Türkiye – İzlanda Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Yavuz SUBAŞI, İzlanda ziyareti ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi

AK PARTİ Balıkesir Milletvekili Yavuz SUBAŞI’dan İzlanda Ziyareti.

Balıkesir Milletvekili, Türkiye – İzlanda Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Yavuz SUBAŞI, İzlanda ziyareti ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Davetli olarak gelmiş olduğum İzlanda’da, İzlanda’nın Türkiye Fahri BaşkonsolosuSayın Av. Dr. Yavuz Selim Sarıibrahimoğlu ile birlikte İzlanda Cumhurbaşkanı Sayın GuðniTh. Jóhannesson tarafından kabul edildik.

Kabulde Sayın Yavuz Selim Sarıibrahimoğlu‘na, Sayın İzlanda Cumhurbaşkanıtarafından Devlet Nişanı verildi.

Yaptığımız görüşmede iki ülke arası ilişkiler üzerinde düşünce ve fikirlerimizlebirlikte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın selam ve iyi niyet dileklerini ilettik.İzlanda Parlamentosunda 1915 Olayları ile ilgili olarak verilen teklif üzerine, aynızamanda tarihçi olan Sayın Cumhurbaşkanına; parlamentoların yetkisinde olmayan tartışmalıve tarihi bir meselenin, olumlu gündem çerçevesinde geliştirmeyi arzuladığımız ikiliilişkilerimizi ve iş birliğimizi etkilemesine müsaade etmememiz gerektiğini belirttik. Aynızamanda bu konunun tarihçilerin araştırılmasına bırakılması gerektiğini ve arşivlerimizi hertürlü araştırmaya açtığımızı Sayın Cumhurbaşkanına ilettik.

Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ilgi ile izledikleriniifade eden İzlanda Cumhurbaşkanı Sayın Guðni Th. Jóhannesson‘u ülkemize davet ederekziyaretimizi tamamladık.”