Siyaset
Giriş Tarihi : 10-06-2021 10:06   Güncelleme : 10-06-2021 10:06

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ YAVUZ SUBAŞI, “TÜRK DÜNYASININ DÜNÜ, BUGÜNÜ VE GELECEĞİ” BAŞLIKLI SEMPOZYUMA KATILDI…

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ YAVUZ SUBAŞI; AZERBAYCAN CUMHURİYETİ MİLLİ MECLİSİ, AZERBAYCAN ATATÜRK MERKEZİ VE TÜRKPA İŞBİRLİĞİNDE DÜZENLENEN“TÜRK DÜNYASININ DÜNÜ, BUGÜNÜ VE GELECEĞİ” BAŞLIKLI SEMPOZYUMDA KONUŞTU

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ YAVUZ SUBAŞI, “TÜRK DÜNYASININ DÜNÜ, BUGÜNÜ VE GELECEĞİ” BAŞLIKLI SEMPOZYUMA KATILDI…

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ YAVUZ SUBAŞI; AZERBAYCAN CUMHURİYETİ MİLLİ MECLİSİ, AZERBAYCAN ATATÜRK MERKEZİ VE TÜRKPA İŞBİRLİĞİNDE DÜZENLENEN“TÜRK DÜNYASININ DÜNÜ, BUGÜNÜ VE GELECEĞİ” BAŞLIKLI SEMPOZYUMDA KONUŞTU.

 

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Saygıdeğer Katılımcılar,

Sözlerimin başında ben de bu anlamlı sempozyum vesilesiyle dost ve kardeş ülkeAzerbaycan’da bulunmaktan ve sizlerle bir araya gelmiş olmaktan dolayı son derece mutluolduğumu ifade etmek isterim.

Azerbaycanlı kardeşlerimizi Karabağ’da kazanılan bu büyük zafer nedeniyle en içtendileklerimle tebrik etmek istiyorum. Azerbaycan’ın bu haklı davasını kazanarak, toprakbütünlüğünü tekrar sağlamış olmasından dolayı son derece mutluyuz, gururluyuz.Bugün burada bir araya gelmemize vesile olan bu sempozyumda Türk dünyası için oldukçaönemli konuları ele alıyoruz.

Açılıştan bu yana milletvekillerimiz, uluslararası kuruluşların kıymetli temsilcileri vesaygıdeğer hocalarımız yaptıkları konuşmalarla farklı hususlarda bizleri aydınlattılar.Kendilerine katkıları için teşekkür ediyorum.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki tarih-Kültürel-gönül ve duygu birlikteliği çok derindir.Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Azerbaycan ebedi gideriHaydar Aliyev Türk dünyasına büyük bir miras bırakmışlardır.

Günümüzde bu miras merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in tarihe geçen sözünde olduğugibi “ TEK MİLLET İKİ DEVLET “ olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep TayyipErdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev liderliğinde daha dagüçlenmektedir.

İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif “Girmeden Tefrika Bir Millete Düşman GiremezToplu Vurdukça Yürekler Onu Top Sindiremez“ diyerek yıllar önce bugünkü birlikteliği adetamüjdeliyordu.

Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 100 yıl önce “Azerbaycan’ınkederi kederimiz sevinci sevincimiz” derken ruh ve gönül birlikteliğini işaret ediyordu.İşte bu birlikteliği nişanesi olarak Azerbaycan’ın 1991 yılında bağımsızlığını ilk tanıyan ülkeTürkiye olmuştur.

2020 yılı, Kurtuluş Savaşımızı yöneten ve bu özelliği ile Gazi Meclis ünvanını taşıyanTürkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının da 100.

Salgın nedeniyle bu önemli olayıulusal ve uluslararası düzeyde gerektiği şekilde ele almak imkanı olmadı. Bu bağlamdabugünkü sempozyumda bu tarihi olaya da yer verilmiş olmasını çok isabetli bir karar olarakgörüyorum. Türk milletinin kayıtsız şartsız egemenliğine dayalı Türkiye Büyük MilletMeclisinin açılışı ve zor şartlar altında topyekun verilen mücadeleyle “Türkiye CumhuriyetiDevleti”nin kurulması tüm Türk dünyasını da etkileyen bir dönüm noktası olmuştur.1919 Amasya Bildirisi ile ilân olunan, “Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararıkurtaracaktır” parolası, Erzurum ve Sivas Kongrelerinde de benimsenmiş ve Türkiye BüyükMillet Meclisi’nin kuruluşunun temel dayanağı olmuştur. Egemenliğin kayıtsız şartsız milleteait olduğu ilkesi 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılması ile somutlaşmış ve hayata geçmiştir.Parlamentolar, egemenlik ve milli irade kavramları arasındaki ilişkinin en bariz şekilde ortayakonulduğu ve tüm boyutlarıyla tecelli ettiği mekanlardır. İşte milli egemenliğin tecelligahıolan TBMM’de, insanlık tarihindeki en şanlı ve geniş kapsamlı siyasal, askeri ve toplumsalmücadelelerin sonucunda açılmıştır.Türk milletinin uzun soluklu demokrasi ve temsil tarihi içinde, TBMM çok ayrı bir yeresahiptir.yılıdır.Büyük zorluklarla kazanılmış bağımsızlık mücadelesinin abidevi ifadesi olan İstiklâl Marşı,milli benlik ve kimliğin oluşturulup güçlendirilmesinde büyük bir rol oynamıştır.

Özgürlük, bağımsızlık ve Milli Mücadele’nin en önemli belgelerinden biri olan İstiklalMarşı’nın Milli Marş olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümü olması münasebetiyle 2021 yılıİstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilmiştir.

Bir milleti millet yapan özelliklerin tamamına ortak değerler denir. Milli marşlarda hertoplumun kendine ait olan ortak değerlerinden biridir. Bayrak ve vatan sevgisinin bir tezahürüolan milli marşlar, milli duyguların en güzel ifade edildiği mısralardır.İşte, İstiklal Marşı’mız da bizleri her okuduğumuzda yeniden heyecanlandırmakta, milliduygularımıza tercüman olmaktadır. Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşı Türkmilletinin en buhranlı dönemlerinde milletimizin her ferdine güç ve ilham kaynağı olmuştur.Türk milletinin işgalci kuvvetlere karşı verdiği mücadeleye rehber olan İstiklal Marşı’nın herbir satırı büyük bir anlam ve öneme sahiptir.