Gündem
Giriş Tarihi : 11-03-2021 20:22   Güncelleme : 11-03-2021 20:22

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi: Başkan Yücel Yılmaz’dan “12 Mart İstiklal Marşının Kabülünün 100. Yıl Dönümü” Mesajı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz, 12 Mart İstiklal Marşının Kabülünün 100

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi: Başkan Yücel Yılmaz’dan “12 Mart İstiklal Marşının Kabülünün 100. Yıl Dönümü” Mesajı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz, 12 Mart İstiklal Marşının Kabülünün 100. Yıl Dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.Başkan Yücel Yılmaz‘ın mesajı şöyle:

“Kıymetli Hemşehrilerim,

Bu yıl, tarih boyunca bağımsız olan bir milletin Kurtuluş Savaşı sürecini de atlatacağını en iyi şekilde ifade eden ve halkın Milli Mücadeleye olan inancını arttıran İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. Yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyor ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 85. Yılında rahmet ve minnetle anıyoruz.

Mehmet Akif Balıkesir için, Balıkesir de Mehmet Akif için ayrı bir değer taşımaktadır. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Bursa ve Balıkesir yöresinden gelen Yunan zulmü haberlerinin etkisiyle kaleme aldığı “Bülbül” isimli şiirini yoldaşı, Milletvekili, Öğretmen, Gazeteci, Fikir ve Din Adamı, Kur’an-ı Kerim Müfessiri Balıkesir’imize değer katan şahsiyetlerden Hasan Basri Çantay’a ithaf etmiş ve Çantay, Milli Mücadele döneminde etkin rol almasıyla birlikte Balıkesir’in çeşitli bölgelerinde direnişler başlatmıştır. Hasan Basri Çantay-Mehmet Akif Ersoy dostluğu bu noktada çok önemlidir. Çünkü devam eden süreçte Mehmet Akif Balıkesir’e gelerek halkı Milli Mücadele için motive etmiş ve Balıkesir Zağnos Paşa Camii’nde kayıtlara “Balıkesir Vaazı” olarak geçen bir vaaz vermiştir. Ayrıca Akif’in bir şehir için şiir yazması nadir bir durumken Balıkesir’e “O yeşil toprağın ey yüzler ağartan Karesi…” diye başlayan bir şiir kaleme almıştır.

Hasan Basri Çantay ve Mehmet Akif Ersoy’un dostluğu ilerleyen zamanlarda ülkemiz açısından çok önemli bir kararın alınmasına büyük katkı sağlamıştır. Bundan tam 100 yıl önce aziz milletimizin istiklal mücadelesini en iyi anlatacak bir marşın yazılması için dönemin Milli Eğitim Bakanlığınca bir şiir yarışması düzenlenmiş, yarışmaya birçok başvuru olmasına karşın Yüce Türk Milletinin istiklal ruhunu tam olarak yansıtan bir şiirin kaleme alınmadığı kanaati oluşmuştur. Böyle bir atmosferde yarışmaya konulan ödül sebebiyle “Parayla İstiklal Marşı yazılmaz” hassasiyetine sahip olan Mehmet Akif Ersoy yarışmaya katılmamıştır. İşte tam da bu noktada Akif’in yakın dostu Balıkesirli Hasan Basri Çantay Akif’e isterse ödülü almayabileceğini ve vakıflara bağışlanabileceğini ısrarla vurgulamış ve büyük şair ve fikir adamı Mehmet Akif Ersoy’u İstiklal Marşı’nı yazmaya ikna etmiştir. Mehmet Akif Ersoy iki gün süren yoğun bir zihni süreçten sonra Taceddin Dergâhında İstiklal Marşı’mızı tamamlamıştır. 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İstiklâl Marşı Kanun Tasarısı Balıkesir Milletvekili Hasan Basri Çantay ve 6 Milletvekili tarafından Mehmet Akif’in şiirinin kabulünü teklif eden bir önerge ile gündeme getirilmiştir. Oylamayla Mehmet Akif’in yazmış olduğu şiir İstiklâl Marşı olarak kabul edilmiştir. İstiklal Marşımız kürsüde okunduğu esnada tüm Milletvekilleri ayağa kalkarak hem dinlemiş hem de alkışlamışlardır. Kadim milletimizin verdiği destansı mücadelenin kelimelere en güzel şekilde büründüğü metin olan İstiklal Marşı’mız böylelikle gelecek nesillere emanet edilmiştir.

İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. Yılında Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve tüm Milli Mücadele kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyor ve Akif’in duasını bir kez daha haykırıyoruz: “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.”