Gündem
Giriş Tarihi : 08-03-2021 04:36   Güncelleme : 08-03-2021 04:36

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi: Başkan Yücel Yılmaz’dan “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” Mesajı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi: Başkan Yücel Yılmaz’dan “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” Mesajı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Yücel Yılmaz‘ın mesajı şöyle:

“Kıymetli Hemşehrilerim!

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1977’de 8 Mart’ı “Dünya Kadınlar Günü” olarak ilan etmesinin ardından kadınların toplumdaki yeri ve görevleri itibariyle birey olarak kişiliğini kazanması, kendini ifade edebilmesi, toplumda hak ettiği yeri alması ve toplumların da bu konuda bilinçlenmesi adına her yıl 8 Mart’ta “Dünya Kadınlar Günü” nü kutlamaktayız.

Kuvayi Milliye ateşini yakan güzide şehrimiz Balıkesir’imizin cefakâr ve fedakâr kadınları başta olmak üzere Anadolu’nun bağrında yetişen bütün kadınlar Kurtuluş Mücadelesi ve Cumhuriyetin kuruluşu dâhil tarih boyunca ülkemizin kalkınması ve muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefimizde etkin role sahip olmuş; toplumumuza katkıları ile yaşamın her alanında var olmasının yanı sıra Millî mücadelemizde; canını, kanını ve emeğini bağımsızlığına adamış; tarihe damgasını vurmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Dünyanın hiç bir kadını ben vatanımı kurtarmak için Türk kadınından daha fazla çalıştım diyemez” sözü Kurtuluş Savaşı mücadelemiz esnasında Türk kadınının cephede ve cephe arkasında gösterdiği fedakârlıklara işaret etmektedir.

Toplumun her kesiminde ve üstlendikleri her görevde takdire şayan bir şekilde sorumluluklarını yerine getiren kadınlarımıza çok şey borçlu olduğumuz bir gerçektir.

Bilimden sanata, spordan edebiyata, siyasetten çalışma hayatına kadar yaşamın her an ve alanında kadınların üstün gayret ve haklı başarılarına şahit olmaktayız. Nitekim kadınlarımızın sosyal ve ekonomik hayatın içinde eşit, onurlu ve saygın bir konumu olması gerekir ve bunun sağlanmasında da herkese büyük görevler düşmektedir.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak biz, kadınların ihmal edildiği toplumların varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesinin mümkün olmadığının farkında olarak hizmetleriyle şehrimize değer katan, genç nesillerimizi yetiştiren tüm kadınlarımızın hak ve özgürlükleri doğrultusunda çalışmalar yapmakta ve çalışma hayatında var olabilmeleri için kadınların istihdamına önem vermekteyiz.

Tarihin, doğanın ve kültürün buluştuğu şehir Balıkesir’imizi ve cennet vatan Türkiye’mizi güçlü omuzlarında yükseltecek kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü en samimi duygularımla kutluyorum; yılın bir günüyle sınırlı kalmaması, kadına şiddetin olmadığı, saygıda kusurun edilmediği bir hayat dileğimle…”