Eğitim
Giriş Tarihi : 10-11-2021 06:57   Güncelleme : 10-11-2021 06:57

Balıkesir Üniversitesi: Üniversite-Şehir İş Birliklerinde Yeni Bir Adım Daha: Bitkisel Ürünler Tanıtılacak

Üniversite-Şehir İş Birliklerinde Yeni Bir Adım Daha: Bitkisel Ürünler Tanıtılacak

Balıkesir Üniversitesi: Üniversite-Şehir İş Birliklerinde Yeni Bir Adım Daha: Bitkisel Ürünler Tanıtılacak

Balıkesir’de üniversite-şehir iş birlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalara bir yenisi eklendi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Balıkesir Üniversitesi arasında katma değeri yüksek olan aromatik bitkilerle, yöreye has özellik gösteren bitkilerin üretimini gerçekleştirmek amacıyla iş birliği protokolü imzalandı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş tarafından imzalanan protokol ile Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM) ile Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (BUBYO) ortak çalışmalar gerçekleştirerek ürünlerin tanıtımını ve satışını yapacak. Protokol imza törenine; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Serkan Akça ve Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Oğuzhan İlban da katıldı.

Protokol ile tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği ve AR-GE çalışmalarıyla ülke çapında öne çıkan BAÇEM; yüksekokul arazisinde belirtilen alanlarda, öğrencilerle birlikte aromatik bitkiler yetiştirecek ve bu bitkilerin yağını çıkaracak.

BAÇEM’de de Balıkesir Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin yapacakları yemeklerde kullanılacak ürünler ile Balıkesir’e has yöresel özellik gösteren bitkiler ve baharatların yetiştirileceği “Gastrobahçe” kurulacak. Gastronomi öğrencilerine, tohumdan hasata deneyim kazandıracak olan “Gastrobahçe”de yetişecek ürünlerden özel menüler oluşturulacak, Balıkesir’in gastronomi potansiyelinin tanıtımına katkı sağlanacak.

İmzaların atılmasının ardından konuşan Balıkesir Üniversitesi Rektörü İlter Kuş; Büyükşehir Belediyesi’nin hem kurumsal kimliğiyle hem de Başkan Yücel Yılmaz’ın kişisel girişimleriyle üniversiteye katkılarının her zaman çok büyük olduğunu dile getirerek teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokoller çerçevesinde ortak çalışmaya ve birlikte hareket etmeye gayret gösterdiklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. İlter Kuş; “Büyükşehir Belediyemize bağlı BAÇEM ile Burhaniye’deki okulumuz Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu arasında gerçekleşecek olan bu çalışmada güzel sonuçlar çıkacağına inanıyorum.

Bir diğer taraftan Burhaniye’deki Uygulamalı Bilimler Yüksekokulumuz Eğitim ve Uygulama Tesisine gelen misafirler içinde farklı bir deneyim olacaktır.  Ben bu anlamda başta Büyükşehir Belediye Başkanım Yücel Yılmaz olmak üzere ilgili Daire Başkanı arkadaşlarımıza ve Yüksekokul Müdürümüze gösterdikleri bu gayretten dolayı teşekkür ediyor, ayrıca hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Balıkesir Üniversitesi ile çok güzel bir protokole imza attıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkan Yücel Yılmaz da protokolün amacının; Balıkesir’de yetişen katma değeri yüksek olan aromatik bitkilerle, yöreye has özellik gösteren bitkilerin üretiminin BAÇEM ve üniversite iş birliğiyle yapılması ve tanıtılması olduğunu söyledi. BUBYO ile BAÇEM’de yetişecek yenilebilir ve aromatik bitkilerin bakımlarının; BAÇEM’in deneyimli personeli ve öğrenciler tarafından birlikte gerçekleştirileceğini ifade eden Başkan Yılmaz, üniversite ve BAÇEM’i birbirine entegre ederek verimli çalışmalar yapacaklarına inandıklarını söyledi. Gastronominin, çağın en önemli meslek dallarından ve ilgi alanlarından bir tanesi olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Yılmaz “BUBYO Uygulama Oteli şehrimizde yetişen bitkiler ve bunlardan üretilen ürünlerin tanıtılması için büyük bir potansiyel barındırıyor.

Biz de aynı amaçtayız. İkisinin entegre olması, bölge halkının ekonomisine katkı sağlayacağı gibi bölgenin tanıtımı ve diğer bölgelerle rekabetinde avantaj sağlayacak. Bu protokolle şehrimize çok şey kazandıracağımızı düşünüyoruz.” diye konuştu..