Spor
Giriş Tarihi : 07-09-2021 14:29   Güncelleme : 07-09-2021 14:29

KURTULUŞ GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü kutlamaları, Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı

KURTULUŞ GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü kutlamaları, Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kuva-yi Milliye Meydanı’ndaki törende ise Ritmin Dansı ekibi ile mehter takımı gösteri yaptı, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, şiirler okundu. Balıkesir Bakım Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı Bölge Bandosu ve Mehter takımı konser verdi. Balıkesir’in kurtuluş yıl dönümünde, kenti işgal eden Yunan askerlerini korkutmak için yüzlerini baca kurumu ve soba isiyle boyayan, keçi, koyun postu, at kuyruğu, çan ve değneklerle korkutucu görünüme kavuşan debbağların (tabak, deri işçisi) Milli Mücadele dönemindeki önemini anlatmak için geleneksel “Tülütabak” gösterisi sunuldu. Ardından sporcular, izciler, gençler, kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet araçları ve askeri birliklerin geçit töreniyle program sona erdi. 
Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu; “Bugün üzerinde kardeşçe yaşadığımız bu topraklar geçmişinde ağır mücadelelere sahne olmuştur. Çanakkale Savaşı, ardından düşman işgaliyle aziz yurdumuz işgal altındayken Balıkesir milli mücadele ateşini yaktı. Hasan Basri Çantay gibi önemli isimler halkın bilinçlenmesine katkı sağlamış, düzenlenen kongrelerle ulu önder Atatürk’ün Zağnos Paşa hutbesinde söz ettiği “Balıkesir’in dindar ve kahraman insanları” sayesinde şehrimiz Ege’de kendi imkanlarıyla milli mücadeleyi başlatmıştır. Düşmanı adeta bu coğrafyadan silip süpürmüştür. Balıkesir’in düşman işgalinden kurtulduğu gün olan 6 Eylül Balıkesir’in Kurtuluş Günü olarak kutluyoruz. Bu duygularla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere; tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.