Spor
Giriş Tarihi : 17-08-2021 15:25   Güncelleme : 17-08-2021 15:25

“TÜRKÇEYİ ARAYANLAR” PROJESİ BAŞLIYOR…

30 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Genelge ile 2021 yılı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilerek, “Dünya Dili Türkçe” adıyla yurt içinde ve dışında etkinlikler düzenlenmesine karar verilmiştir

“TÜRKÇEYİ ARAYANLAR” PROJESİ BAŞLIYOR…

30 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Genelge ile 2021 yılı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilerek, “Dünya Dili Türkçe” adıyla yurt içinde ve dışında etkinlikler düzenlenmesine karar verilmiştir.
Bu kapsamda Balıkesir Birleşmiş Milletler 75. Yıl Gençlik Merkezi yürütücülüğünde; Yunus Emre’nin mirası olan Türkçenin önemini vurgulanması, Türkçenin yeni kuşaklar ve toplum tarafından medeniyet dili kimliğiyle bilinçli ve doğru kullanımını sağlanması, Türkçenin Dünya dili olması için farkındalık oluşturulması ve Türkçe ile ilgili yazılmış olan kitapların okunup tahlilleri yapılarak, bunları yazan yazarların tanıtılması amacıyla Gençlik Merkezi Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Kulübü olarak  “Türkçeyi Arayanlar”  projesi hazırlanmıştır.
Proje çalışma grubu; Edebiyata ve yazarlığa ilgisi olan Gençlik Merkezi üyesi gönüllü gençler ile Şule Yüksel Şenler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyan 40 genç, Edebiyat ve Türkçe öğretmenleri ve Gençlik Liderlerinden oluşmaktadır.
PROJE FAALİYETLERİ;
Gençlik Merkezi Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Kulübü Faaliyeti olarak hazırlanan projede; Gençler arasında dil bilincinin oluşması, gençlerin düşünme, yorumlama ve tahlil becerilerinin  artırılması için ; Prof.Dr. Ali Fuad BAŞGİL’in “Türkçe Meselesi” ve Nihad Sami Banarlı’nın “Türkçenin Sırları” kitapları gençlere okutulacak.
Gençlere milli ve manevi değerlere olan bağlılıklarının ve bilgilerinin arttırılması, ortak bir amaç etrafında birlikte ve uyumlu çalışma kapasitelerinin geliştirilmesi için iki günlük bir kamp düzenlenecek. Gençlere kampta Yunus Emre’nin hayatı ve eserleri anlatılarak tanıtımı yapılacak. Türkçenin dünya dili olması ve gelecekte de varlığını devam ettirebilmesi için “Türkçe Dilinin” doğru kullanımı ile ilgili seminerler verilecek. Gençler okudukları kitapların beyin fırtınası yöntemi ile tahlillerini yaparak, bunları yazan yazarlar hakkında bilgi verecekler. Projeye katılan gençler ile Gönüllülük Faaliyeti olarak Ülkemizde son dönemlerde yaşanan orman yangınlarına ve doğanın korunmasına karşı bir farkındalık oluşturmak için kaz dağlarında “Doğayı koru, neslini kurtar” sloganıyla bir temizlik etkinliği düzenlenecek. 
Projeye katılan Öğretmenler ve gençler tarafından Ekim ayı içerisinde Gençlik Yunus Emrenin Hayatı ve Eserleri ile Türkçe Dilinin Doğru Kullanımı konulu iki seminer düzenlenecek. 
Ekim ayı içerisinde “Dilimiz Kimliğimizdir” konulu Lise öğrencileri arası ödüllü Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanma Makale ve Deneme Yarışması düzenlenecek. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında ödülleri verilecek.